Sauliaus Pivoro monografijos „Lietuva Švedijos Baltijos politikoje 1917-1991 m.: nuo pripažinimo iki jo atnaujinimo“ pristatymas

2024-04-25

2024 m. balandžio 24 d. Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje vyko Sauliaus Pivoro monografijos „Lietuva Švedijos Baltijos politikoje 1917-1991 m.: nuo pripažinimo iki jo atnaujinimo“ (Kaunas: VDU, 2024) pristatymas. Renginyje dalyvavo monografijos autorius, prof. dr. J. Vaičenonis, doc. dr. G. Janauskas, doc. dr. S. Rakutienė.

Lietuvos santykiai su Švedija per visą XX a. klostėsi labai netolygiai. Mažai kas žino, kokią įtaką Švedija turėjo Baltijos šalių sąjungos projektams bei Lietuvos ir Lenkijos santykiams, kokio požiūrio Švedija laikėsi į sovietinę okupaciją 1940 m. ir į išsivadavimą iš sovietinės valstybės 1990–1991 metais. Pristatomoje knygoje atskleidžiamas Lietuvos, kaip vidaus bei tarptautinėje politikoje tarpukario laikotarpiu labiausiai pažeidžiamos iš Baltijos šalių, švediškas įvaizdis, Švedijos paramos Vilniaus ir Klaipėdos bylų motyvai, praktiškai iki šiol nežinoma Švedijos įtaka Lietuvos ir Lenkijos santykiams, neišnaudotos Švedijos tarpininkavimo galimybės juos normalizuoti 4 dešimtmečiu.

Nuotraukų autorė Andrėja Taranda.