Ambasadoriaus dr. Dainiaus Junevičiaus paskaita apie lietuvių emigraciją į Pietų Afrikos Respubliką

2023-12-27

2023 m. gruodžio 21 d. VDU Lietuvių išeivijos institute vyko ambasadoriaus dr. Dainiaus Junevičiaus paskaita apie lietuvių emigraciją į Pietų Afrikos Respubliką (PAR).

Paskaitoje buvo aptarti pagrindiniai lietuvių emigracijos į PAR keliai. Pristatyti buvo trys pagrindiniai lietuvių apgyvendinti PAR miestai: Pretorija, Johanesburgas ir Keiptaunas, akcentuojant lietuvių gyvenimo skirtumus jose. Paskaitos metu buvo aptarti pagrindiniai lietuvių užsiėmimai PAR bei ekonominė situacija regione.

Paskaitoje buvo aptartos lietuvių emigracijos į PAR kryptys ir priežastys nuo XIX a. pabaigos iki XX a. vidurio bei kaip jos keitėsi. Be to, buvo pristatyta Pietų Afrikos Respublikos lietuvių draugija ir jos veikla, atsižvelgiant į organizavimo ir komunikavimo iššūkius didelio atstumo sąlygomis.

Detaliai buvo pristatyti aktyviausių PAR lietuvių bendruomenių šeimos ir organizatoriai, ypač išsikėlę Kuisių ir Antanaičių (Antonites) vaidmuo. Paskaitoje taip pat buvo pabrėžta svarbi PAR lietuvių susirinkimų vieta – Marijos Kusienės namai.

 

Nuotraukų autorė: Andrėja Taranda